Läs om katten Findus här

Findus har inflammerat tandkött!

Nu åker vi till veterinären för att kolla kattungen Findus tänder igen, håll tassarna!  

När vi kastrerade Findus för en månad sen nämnde jag för veterinären att jag tyckt att Findus tandkött sett rött ut när jag övat tandborstning.

Veterinär Emma Ekman i Gnesta tog en titt i kattungens mun och konstaterade att kattens tandkött var mycket inflammerat – stackars Findus!

Nu har vi borstat kattens tänder tre gånger per dag i en månad: en dos gelé, Bucacat,  och två doser Hexarinse på tänderna.

Redan efter första dagen började Findus knapra torrfoder, vilket han innan hade skytt som pesten – för att det gjort ont att tugga, förstår vi nu.

Matte tycker att Findus ser jättefin ut i munnen nu, det röda har försvunnit. – Hoppas att veterinären håller med!

Hur sköter man kattens tänder?

På sidan Kattstatus.se får du bra tips om hur du sköter kattens tänder: Läs mer här om att borsta tänderna på katt! 

2 reaktioner på ”Findus har inflammerat tandkött!

  1. Våra katter äter Dental vilket vi blev rekommenderade för flera år sedan. Kanske tack vare denna speciella torrkost är det intr några problem med katternas tandkött eller tänder. Vad tror du om detta??

    Gillad av 1 person

Välkommen med frågor och tankar!

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s